niedz.. maj 19th, 2024

Oliwa tłoczona na zimno jest z pewnością istotnym elementem diety, z powodu na jej efektywny wpływ na nasz organizm. Oto kilka głównych czynników odżywczych z oliwa z oliwek tłoczona na zimno: 1. Kwas oleinowy: Jest to główny kwas tłuszczowy obecny w oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno. Jest jednonienasyconym kwasem tłuszczowym, który jest postrzegany za korzystny dla zdrowia serca. Pomaga obniżyć poziom niedobrego cholesterolu (LDL) także podnieść stan pozytywnego cholesterolu (HDL).
2. Przeciwutleniacze: Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ma też przeciwutleniacze, takie jak witamina E i polifenole. Przeciwutleniacze pomagają zniwelować stres oksydacyjny w układzie, który potrafi doprowadzać do innych chorób, w tym dolegliwości serca i nowotworów.
3. Witaminy: Oliwa z pierwszego tłoczenia jest dużym źródłem witaminy E, jaka jest kluczowa dla zdrowia cery, układu immunologicznego i obrony przed uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki.
4. Kwas linolowy: Ten kwas tłuszczowy omega-6 jest obecny oliwa tłoczona na zimno i ma dobry wpływ na zdrowie serca i skóry.
5. Fitosterole: Są to substancje roślinne obecne oliwa z oliwek tłoczona na zimno, jakie potrafią działać obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Regularne spożywanie oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno może przyczynić się do polepszenia ogólnego zdrowia i doskonale się mieć. Zawsze należy mieć na uwadze, że oliwa z oliwek tłoczona na zimno powinna być spożywana umiarkowanie, żeby uniknąć nadmiernego spożycia kalorii. Oliwa z oliwek tłoczona na zimno jest wielkim źródłem wielu witamin i składników mineralnych, jakie są dogodne dla zdrowia. Oto lista głównych witamin obecnych w oliwa tłoczona na zimno: 1. Witamina E: Jest to jedna z czołowych witamin obecnych w oliwa z pierwszego tłoczenia. Służy jako przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Leczy także w utrzymaniu odpowiedniej skóry i układu immunologicznego.


2. Witamina K: Oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno ma także witaminę K, jaka jest obowiązkowa dla prawidłowego krzepnięcia krwi i twardych kości.
3. Witamina A: Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia zapewnia także witaminę A, jaka jest ważna dla zdrowia oczu, skóry i układu immunologicznego.
4. Witamina D: Chociaż zawartość witaminy D w oliwa tłoczona na zimno jest dosyć mała, niektóre odmiany mogą spowodować niewielkie ilości tej witaminy, co potrafi przyczynić się do zdrowia kości i kompleksowego stanu zdrowia.
5. Witaminy z grupy B: Oliwa z pierwszego tłoczenia może zawierać małe dawki witamin z grupy B, takich jak witamina B6, jaka jest charakterystyczna dla metabolizmu i zdrowia układu nerwowego.
Składniki mineralne, takie jak potas, magnez i fosfor, też są obecne w oliwa z oliwek tłoczona na zimno https://vivaoliwa.pl/pokaz-produkt/ekologiczna-oliwa-z-oliwek-extra-virgin-oro-del-vinalopo/1 również mają znaczenie dla sprawnego funkcjonowania organizmu.
Oleuropeina, z drugiej części, to związek chemiczny obecny oliwa tłoczona na zimno z pierwszego tłoczenia, który ma potencjał terapeutyczny. Działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne oleuropeiny może przyczynić się do poprawy zdrowia. Jednakże, należy mieć na uwadze, że działanie oleuropeiny i inne potencjalne korzyści zdrowotne wciąż są przedmiotem badań naukowych oraz wymagają dalszych dowodów klinicznych.
Oliwa z pierwszego tłoczenia, mimo swoich mocnych zalet zdrowotnych, jest olejem i dostarcza sporo kalorii. Dlatego istotne jest spożywanie jej z dystansem, żeby uniknąć nadmiernego spożycia kalorii, co potrafi doprowadzać do wzrostu masy ciała i kłopotów zdrowotnych powiązanych z nadwagą.

By kasia

Related Post